Spirala Czasu
Spirala Czasu
Priorytet ruchu pieszego, usługi społeczne i dostępna przestrzeń
Wielostronna współpraca od etapu wstępnego oraz koordynacja procesu inwestycyjnego przez gminę zaowocowały spójną przestrzenią dla zróżnicowanych odbiorców
Strefowanie i ekologia
We wnętrzu czworobocznej Spirali Czasu znajduje się przestrzeń półpubliczna: kameralny ogród i taras z ogródkiem społecznym, a na jednym z dachów wspólny taras. Otwarty dziedziniec daje zarazem poczucie kameralności. Zróżnicowano typy oraz wielkość mieszkań mając na względzie różne potrzeb mieszkańców. Od domków z niezależnym wejściem, mieszkań z ogródkami, kompaktowych mieszkań po duże mieszkania z tarasami. Spirala jest otwarta na sąsiadujące tereny rekreacyjne.
Obiekt wyróżniają rozwiązania proekologiczne m.in. windy odzyskujące energię, panele fotowoltaiczne na dachu oraz jako pionowe panele na elewacji południowej, zielone dachy, dachy odwrócone czy ogródek społeczny. Rozwiązania ekologiczne dały możliwość sprzedaży energii na mocy unikalnej w skali kraju umowy zawartej między Wspólnotą Mieszkaniową a zakładami energetycznymi.
Dzięki współpracy wielu podmiotów Nowe Żerniki są wolne od szlabanów i wygrodzeń na rzecz połączeń między inwestycjami.
Spirala Czasu ma ortogonalny układ urbanistyczny w orientacji zgodnej z kierunkami świata. To rozwiązanie projektantów SRDK Studio, zapewniające dobre oddzielenie względem siebie oraz optymalne nasłonecznienie wszystkich kwartałów, stało się kanwą finalnej wersji MPZP Nowych Żernik.