Udanej majówki życzy zespół SRDK STUDIO!

2017-2021

Kompleks biurowy klasy A przy ulicy gen. R. Traugutta we Wrocławiu stanowią dwa nowoczesne budynki, każdy z certyfikatem z certyfikatem LEED v.4 Gold, połączone stalowo-szklaną przegrodą.

  • Powierzchnia terenu

    0,87 ha

  • Powierzchnia całkowita

    37 582 m²

  • Powierzchnia jednego piętra City 1

    1 840 m²

  • powierzchnia jednego piętra City 2

    2 300 m²

  • powierzchnia biurowa do wynajmu GLA

    24 516 m²

Udostępnij

City_Forum_Patio_20211003_FUD_-3074.jpg

Wprowadzenie do projektu

Na terenie zdegradowanym przez powódź (1997) znajdował się dziki parking i targowisko. Dzielnica określana jako "trójkąt bermudzki" przeszła spektakularną metamorfozę dzięki inwestycji City Forum zaprojektowanej przez SRDK Studio.

  • Budynki domykają pierzeję kwartału i kompozycyjnie uzupełniają perspektywę placu Społecznego przy bramie Przedmieścia Oławskiego. Fasady wykonane z jasnych materiałów oraz zastosowane przez projektantów okna o niskim współczynniku przenikania ciepła i wysokowydajne centrale wentylacyjne znacząco obniżają zapotrzebowanie na energię.

  • Projekt wymagał szeregu działań mediacyjnych z lokalną społecznością, aby uwzględnić potrzeby dzielnicy. Współpraca z lokalnymi interesariuszami przyniosła korzyści wszystkim stronom. Dzięki kompleksowym konsultacjom z mieszkańcami, SRDK Studio zaprojektowało przestrzeń, która uzupełniła otoczenie o nowe chodniki, zieleń i małą architekturę. Sąsiadująca z biurowcem szkoła zyskała boisko i plac zabaw, a inwestor mógł sprawnie przeprowadzić proces budowy.

  • Zespół projektantów zaplanował etapową realizację, która stworzyła optymalne warunki procesu inwestycyjnego przy zachowaniu najwyższej jakości realizacji i pozwoliła inwestorowi na płynną komercjalizację obu obiektów.

  • Budynki z sukcesem przeszły procesy certyfikacji. City 1 posiada LEED Core and Shell v.4 Gold oraz WELL Health-Safety. Budynek City 2 ma LEED Core and Shell v.4 Gold oraz LEED v.4.1. O+M: EB Recertifiation Platinum. 1456

CECHY INWESTYCJI

Kompleks biurowy zaprojektowano z myślą o maksymalnej efektywności dla inwestora oraz komforcie i funkcjonalności dla użytkowników. Autorski projekt traktu umożliwił uzyskanie 90% biurowej powierzchni użytkowej w rzucie kondygnacji, a jednocześnie zapewnił ergonomiczną przestrzeń pracy dostosowaną do potrzeb.

  • Przygotowanie inwestycji

    Projekt zoptymalizowano pod kątem kosztów inwestycji i efektywnej komercjalizacji. Powstały dwa budynki o łącznej powierzchni ponad 24 000 m² z powtarzalnymi kondygnacjami o powierzchni od 1 840 do 2 300 m² w zależności od budynku. Części wspólne mają 5% udziału w PC budynków. Budynki dopasowano do kształtu działki przy zachowaniu dwóch klatek ewakuacyjnych.

  • Korzyści ekonomiczne

    Zdecentralizowany system klimatyzacji umożliwia niezależną regulację temperatury grzania i chłodzenia dla każdej jednostki ulokowanej na dachu oraz płynne przechodzenie od grzania do chłodzenia. Elewacja łączona szkło-ściana daje wyższy komfort termiczny oraz obniża nakłady realizacyjne i eksploatacyjne

  • Bariera akustyczna

    Stalowo-szklana przegroda między budynkami jest buforem akustycznym od strony ruchliwej arterii i wydziela ogólnodostępny dziedziniec. Z tej przestrzeni korzystają pracownicy biur, uczniowie sąsiedniego liceum, interesanci zlokalizowanej tu Sali Obsługi Klienta NFZ, przechodnie i mieszkańcy pobliskich kamienic.

  • Komfort użytkowania

    Skośne ścięcie północnej elewacji City1 na wschód zapewnia trzy godziny pełnej insolacji w ciągu dnia, mimo że nasłonecznienie powierzchni biurowych nie jest wymagane przepisami. Ten zabieg kompozycyjny spowodował, że budynek nie posiada niedoświetlonych powierzchni biurowych, co jest rzadkością dla tej kategorii budynków

  • Energooszczędność

    Pokrycie dachu białą papą daje 97% odbicie światła, przeciwdziała efektowi miejskiej wyspy ciepła i oszczędza energię na chłodzenie budynków. Przyjęte rozwiązanie systemu wentylacyjnego to 30% więcej świeżego powietrza w odniesieniu do standardów rynkowych.

  • Certyfikaty LEED

    Oba budynki mają certyfikat LEED v.4 Gold - City 1 jako pierwszy w Polsce. Budynki z sukcesem przeszły procesy certyfikacji. City 1 posiada LEED Core and Shell v.4 Gold y. Budynek City 2 ma LEED Core and Shell v.4 Gold oraz LEED v.4.1. O+M: EB Recertifiation Platinum

  • Technologiczne rozwiązania

    Oświetlenie LED oparte na systemie DALI znacznie redukuje zużycie energii na oświetlenie obiektu - ilość światła sztucznego jest automatycznie dostosowywana do światła słonecznego dostarczanego przez portfenetrowe okna. Budynki posiadają inteligentny system automatyki BMS, który integruje systemy automatyczne w budynku, co daje wymierne korzyści użytkownikom oraz ułatwia zarządzanie.

  • Certyfikacja WELL

    City 1 ma certyfikat WELL Health Safety, który mierzy satysfakcję użytkownika przestrzeni, jej wpływu samopoczucie i zdrowie. Wykorzystanie działki >80% powierzchni biurowej przekłada się na widoki podnoszące komfort pracy. Powietrze wentylacyjne jest dostarczane po jego uzdatnieniu, w tym także przez automatycznie regulowaną wilgotność, dostosowaną do potrzeb użytkownika.

  • Ogólnodostępna zieleń

    Pomiędzy budynkami powstał ogólnodostępny dziedziniec ze zróżnicowaną gatunkowo zielenią niską i średniowysoką. Zastosowano tylko gatunki przystosowane do lokalnych warunków klimatycznych, powierzchnie przepuszczalne dla wody oraz w 100% biologicznie czynne.

City_Forum_Patio_20211003_FUD_-3077.jpg

ZDJĘCIA

ADSC_5087a.jpeg
_MG_2422_edit.jpeg
_MG_9986.jpeg
DJI_0483-IS.jpg
DJI_0486.JPG
DJI_0491.JPG
City_Forum_recepcja_greenbuilding_SRDK_leed.jpg
CITY_ONE_DSC_4152.jpg
CITY_ONE_DSC_4170a.jpg
City_Forum_Patio_20211003_FUD_-3070.jpg
City_Forum_Patio_20211003_FUD_-3074.jpg

ZASTOSOWANE INNOWACJE

W SRDK Studio „myślimy inwestorem” to znaczy, że szukamy takich rozwiązań w projekcie, które pozwolą zaoszczędzić czas lub pieniądze przy realizacji. Co na jedno wychodzi.

Przykłady? 

O to kilka:

·        Skrócony wjazd do garażu City 2 wykorzystuje naturalny spadek terenu.

·        Wejścia do budynków z poziomu zero od strony dziedzińca akcentują funkcję integracyjną dziedzińca. Traktowanie przestrzeni jako wspólnej wzmaga efekt synergii dla usługodawców.

·        Budynek City 2 musiał być niższy o jedną kondygnację od City 1 (co jest mało zauważalne dla odbiorcy), ale zostało to zrównoważone jego długością.

·        Autorski projekt traktu o efektywnej szerokości, przy zróżnicowanym zaplanowaniu powierzchni do pracy, daje w rezultacie efektywność rzutu na poziomie ok. 90% PUB.

 Ergonomiczny projekt funkcjonalny oparto na ergonomicznym module miejsca do pracy 1,35 m.

·        Projekt recepcji obu budynków pozwala osiągnąć efekt wow poprzez zastosowanie dwukondygnacyjnej kubatury na niepełnej powierzchni rzutu, w której od samego wejścia użytkowników wita ściana roślin.

·        Północna elewacja budynku City 1 została ścięta skośnie w kierunku wschodnim. Zapewnia to pełną insolację przez trzy godziny dziennie. Dlaczego o tym piszemy? Takie rozwiązanie to ukłon w stronę użytkowników, bo nie ma formalnych wymogów dotyczących nasłonecznienia w obiektach biurowych. Dzięki temu rozwiązaniu projektowemu w budynku nie występują niedoświetlone przestrzenie biurowe, co stanowi wyjątkową cechę w tej kategorii obiektów. 

_MG_2459_edit.jpg

Inwestor

archicom.png

Archicom

Inwestorem biurowca była spółka Archicom.


Udostępnij

Dołącz do naszego newslettera

SRDK STUDIO
PROJEKT sp. z.o.o.

ul. K. Liskego 7

50-345 Wrocław

NIP: 898-19-48-894

REGON: 932285596

© 2025 SRDK Studio Projekt