Udanej majówki życzy zespół SRDK STUDIO!

Projektowanie urbanistyczne

167ZREALIZOWANYCH PROJEKTÓW
ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

Projektowanie urbanistyczne to proces kształtowania przestrzeni miejskich z uwzględnieniem lokalnych uwarunkowań i przepisów. Jego celem jest tworzenie nowych lub modernizacja istniejących układów przestrzennych, dbając o funkcjonalność, estetykę i kontekst historyczny. Kluczowe znaczenie mają relacje przestrzenne, infrastruktura, komunikacja oraz integracja zieleni.  

12.jpeg

OPIS

Projektowanie urbanistyczne to szczególny rodzaj projektowania  który polega na stworzeniu nowej efektywnej lub ulepszeniu istniejącej przestrzeni z poszanowaniem przepisów i procedur planistycznych. 
 

Przy tego rodzaju projektowaniu tworzy się nowe relacje przestrzenne uwzględniając przede wszystkim kontekst historyczny, ukształtowanie terenu, przebieg sieci, powiązania komunikacyjne, transport, infrastrukturę techniczną, zieleń istniejącą, przepływ powietrza a także względy funkcjonalne,  estetyczne i wizualne.
 

ZAKRES OFERTY

Procedura sporządzenia ZPI jest w większości zgodna z ogólnymi zasadami sporządzenia planu miejscowego.

Wielkoskalowe załozenia urbanistyczne

Analiza kontekstu przestrzennego i historycznego

Koncepcja urbanistyczna i planowanie przestrzenne

Projektowanie układu komunikacyjnego i mobilności

Integracja terenów zielonych i ekologicznych rozwiązań

Optymalizacja przestrzeni pod kątem użytkowników

Rozwój infrastruktury i usług publicznych

Wielkoskalowe założenia urbanistyczne mają ogromny wpływ na kształtowanie przestrzeni nie tylko osiedli mieszkaniowych czy dzielnic, ale także całych miast. Analizy dokumentów planistycznych oraz inne, wykonywane przed przystąpieniem do projektowania, naświetlają kontekst historyczny, społeczny czy ekonomiczny miejsca, których nie można pominąć. Badanie istniejących powiązań komunikacyjnych da odpowiedź o deficytach w tym zakresie, zarówno jeśli mowa o transporcie publicznym czy rowerowym, ale także wskaże dostępność miejsc opieki zdrowotnej, szkolnictwa, usług czy handlu. Przemyślane i zoptymalizowane projekty urbanistyczne, to także szansa na przywrócenie miastom i mieszkańcom terenów poprzemysłowych czy zaniedbanych terenów nadrzecznych. To stworzenie przestrzeni o nowej jakości, zintegrowanej z zielenią istniejącą, jednak w jej poszanowaniu poprzez wprowadzanie w projekcie ekologicznych rozwiązań.
Wielkoskalowe założenia urbanistyczne to możliwość kształtowania przestrzeni pięknej, funkcjonalnej i przyjaznej człowiekowi.

Projekty zagospodarowania terenu

Koncepcja zagospodarowania terenu w oparciu o MPZP lub decyzje o warunkach zabudowy

Budowlany projekt zagospodarowania tereny

Wykonawczy projekt zagospodarowania terenu w skład którego wchodzą również rysunki nawierzchni, projekty zieleni i małej architektury.

Projekty zagospodarowania terenu może stanowić część projektu budowlanego, niezbędnego do uzyskania stosownego pozwolenia na realizację inwestycji i rozpoczęcia prac na budowie lub być samoistnym projektem poprawiającym jakość przestrzeni publicznej lub prywatnej. Musi być wykonany na mapie do celów projektowych i zawierać usytuowanie, obrys oraz układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, sieci i urządzenia uzbrojenia terenu,sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków,układ komunikacyjny,ukształtowanie terenu i układ zieleni, miejsce składowania odpadów,ogrodzenie, sposób dostępu do drogi publicznej.

Opracowanie Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego

Opracowanie wniosku

Projekt zintegrowanego planu inwestycyjnego ( opis i rysunek) sporządzony w oparciu o: a) Ustawę z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1130 z późn. zm.). b) art. 15 ust. 1-3 Ustawy Planistycznej, tj. obligatoryjne oraz fakultatywne elementy planu miejscowego, a zatem zawierać część tekstową oraz graficzną, uzasadnienie oraz uwzględniać politykę przestrzenną gminy określoną w strategii rozwoju gminy lub strategii rozwoju ponadlokalnego; c) art. 16 ust. 1 Ustawy Planistycznej, tj. wymagania dotyczące skali (co do zasady 1:1000) oraz wymagania dotyczące wykorzystanych materiałów (urzędowe kopie map zasadniczych albo w przypadku ich braku – mapy katastralne, gromadzone w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym); d) przepisy wydane na podstawie art. 16 ust. 2 Ustawy Planistycznej, tj. na chwilę sporządzenia niniejszego artykułu przepisów Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z 17 grudnia 2021 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz.U. 2021 poz. 2404).

Towarzyszenie Inwestorowi w procedowaniu wniosku z Radą Gminy, wprowadzanie zmian powstałych w wyniku negocjacji Inwestora z Gminą oraz po konsultacjach społecznych - aż do zawarcia Umowy Urbanistycznej przez Inwestora

Jeśli na danym terenie nie ma uchwalonego MPZP lub Inwestor potrzebuje zmiany obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, to może na swój koszt opracować projekt zintegrowanego planu inwestycyjnego, a następnie przedłożyć go gminie z wnioskiem o jego uchwalenie. Dzięki temu narzędziu Inwestor ma większą swobodę w lokalizacji inwestycji i realizacji  w zgodności z Planem Ogólnym.

 ZPI uzupełnia, a od 2026 r. zastąpi, uchwałę o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej podejmowaną na podstawie ustawy z 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (Dz.U. 2018 poz. 1496 ze zm.) – zwanej : „Lex Deweloper”.

SEKTORY

Projektujemy nowoczesne budynki mieszkalne i kompleksy wielofunkcyjne, łącząc estetykę z komfortem życia, harmonijnie wpisując je w założenia urbanistyczne.

Dowiedz się więcej

Tworzymy zrównoważone koncepcje urbanistyczne, które kształtują miasta przyszłości. Rozumiemy procesy miastotwórcze.

Dowiedz się więcej

Tworzymy funkcjonalne przestrzenie produkcyjne i modernizujemy stare obiekty przemysłowe, dostosowane do wymagań nowoczesnej technologii oraz efektywności energetycznej. Projektujemy w BIM.

Dowiedz się więcej

Kreujemy wyjątkowe obiekty hotelowe i strefy wellness, harmonijnie wpisujące się w tkankę miejską lub naturalne otoczenie, z poszanowaniem krajobrazu i zasad zrównoważonego rozwoju. Projektujemy w BIM.

Dowiedz się więcej

Zainteresowała cię nasza oferta?

Zapraszamy do kontaktu, chętnie odpowiemy na wszelkie dodatkowe pytania

KONTAKT

POWIĄZANE PROJEKTY

ZOBACZ WSZYSTKIE
_Browary_Piastowskie_przemekpiwowar_DSC_8075_4.jpg

Browary Wrocławskie

Rewitalizacja tkanki miejskiejMieszkaniowe mixed-useWielkoskalowe założenia urbanistyczneProjektowanie architektoniczneProjektowanie instalacjiProjektowanie urbanistyczne

Powierzchnia terenu

3,9 ha

Powierzchnia całkowita

99 017 m²

Powierzchnia użytkowa PUM

48 546 m²

Liczba lokali mieszkaniowych i usługowych

831

Liczba kondygnacji naziemnych

III-XVIII

A3_DSC_0539 s.jpg

Olimpia Port

Wielkoskalowe założenia urbanistyczneMieszkaniowe mixed-useAkustyka budowlanaBIMESG

Powierzchnia terenu zagospodarowanego w ramach MPZP

35 ha

Powierzchnia terenu przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową

20,84 ha

Powierzchnia całkowita

273 500 m²

Powierzchnia użytkowa PUM

169 800 m²

Liczba lokali mieszkaniowych i usługowych

2976

LIczba kondygnacji naziemnych

IV-VI

Budynek_nr_22a_22c_Planty_Raclawickie_ul_Wichrowa_Wroclaw_10180488.jpg

Powierzchnia terenu

35 ha

Powierzchnia całkowita

273 500 m2

Powierzchnia użytkowa PUM

169 800 m2

Liczba kondygnacji naziemnych

3

Liczba lokali mieszkalnych

791

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

Treść formularza zostanie dostarczona do działu zajmującego się wybraną usługą.

Katarzyna Pryszczewska.jpeg

Katarzyna Pryszczewska

Kierownik działu projektowego

biuro@sdrkstudio.com

Katarzyna Kubicz.jpeg

Katarzyna Kubicz

Kierownik d/s kontraktacji i rozliczeń

biuro@srdkstudio.com

Projektowanie urbanistyczne

Dołącz do naszego newslettera

SRDK STUDIO
PROJEKT sp. z.o.o.

ul. K. Liskego 7

50-345 Wrocław

NIP: 898-19-48-894

REGON: 932285596

© 2025 SRDK Studio Projekt