Udanej majówki życzy zespół SRDK STUDIO!

KORZYŚCI Z BIM

01.04.2025

City_Forum_Patio_20211003_FUD_-3069.jpeg

Wykorzystanie technologii BIM w projektowaniu przez SRDK STUDIO przynosi inwestorom liczne korzyści. Przede wszystkim umożliwia precyzyjne planowanie i optymalizację kosztów na każdym etapie realizacji projektu dzięki cyfrowemu modelowi 3D. Dodatkowo BIM usprawnia współpracę wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego poprzez łatwy dostęp do aktualnych danych i dokumentacji, co minimalizuje ryzyko błędów oraz przyspiesza podejmowanie decyzji.

Udostępnij ten artykuł

Projektuj z nami!

Pomagamy sprostać wyzwaniom jakie stoją przed inwestycjami!

kontakt

Korzyści z BIM

 Korzyści z BIM

W dzisiejszych czasach efektywne zarządzanie projektami budowlanymi jest kluczem do sukcesu w branży budowlanej. Technologia BIM (Building Information Modeling) staje się nieodzownym narzędziem, które rewolucjonizuje procesy projektowe i realizacyjne. Zalety stosowania BIM są niepodważalne i obejmują szeroki zakres korzyści dla wszystkich uczestników projektu. W SRDK Studio Projektu już dawno zauważyliśmy potencjał BIM i rozwijamy się w tym kierunku od 2016 roku. Dzięki BIM:

  • zautomatyzowaliśmy część procesów projektowania architektonicznego, takich jak obliczenie linijki słońca czy zacieniania inwestycji. Automatyzacja ta pozwala nam przy dobrze wykonanym modelu BIM wykonać analizę większej ilości wariantów nasłonecznienia, zacienienia. Dzięki temu jesteśmy w stanie optymalnie zaprojektować układ mieszka, uwzględniając nie tylko warunki techniczne, ale też preferencje rynkowe;
  • pozyskiwaliśmy szybciej wiążące decyzje od naszych Klientów, ponieważ dyskusje oparte o modele BIM sa bardziej merytoryczne i Klient szybciej potrafił sobie wyobrazić efekt końcowy;
  • zmniejszyliśmy ilości błędów projektowych w koordynacji międzybranżowej, ponieważ już na wczesnych etapach projektowych wychwytywaliśmy problemy, kolizje, które są trudno wychwytywane w dokumentacji 2D;
  • usprawniliśmy przepływ informacji na etapie koordynacji międzybranżowej, którą przeprowadzamy z użyciem platform koordynacyjnych;
  • zaobserwowaliśmy również ułatwioną rotację członków zespołu między projektami, spowodowaną ujednoliceniem standardów pracy;
  • wyższą jakość projektowania, dzięki wprowadzeniu usprawnień zyskujemy cenny czas na analizy projektowe przy notorycznie skracanych harmonogramach inwestycyjnych terminach projektowych.

Współpracujący z nami  Inwestorzy zamawiając u nas projekty w tak zwanym pełnymi BIMie widzą następujące korzyści z BIM dla swoich spółek:

Precyzyjne szacowanie kosztów budowy: Dzięki szczegółowym modelom BIM  Klienci SRDK Studio  są w stanie zwiększyć dokładność szacowania obmiarów materiałów i kosztów robót budowlanych już na wczesnych etapach budowy, co minimalizuje ryzyko przekroczenia budżetu z tytułu nieprzewidzianych kosztów i przekłada się na lepsze zarządzanie finansami inwestycji, a budżetowanie wszystkich inwestycji znajdujących się w portfelach naszych inwestorów staje się bardziej stabilne.   
 

Redukcja ryzyka przestojów na budowie: Modelowanie informacji o budynku pozwala na zwiększenie dokładności wykrywania kolizji międzybranżowych i niezgodności na etapie projektowania, co zapobiega kosztownym  przestojom prac na budowie z tytułu błędów projektowych, a także zapobiega przeróbkom na przykład właśnie zamontowanych instalacji. To wszystko w konsekwencji przekłada się szybszą realizację robót na budowie i niższe koszty budowy. Przykładem takiej korzyści w naszych realizacjach było podjęcie decyzji o wykonaniu modelu 3d i dokumentacji pokazującej lokalizację i przebieg peszlowania instalacyjnego. Dzięki tej inwestycji (było to zadanie dodatkowe zlecone nam przez Inwestora), Inwestor w trakcie realizacji City Forum zaoszczędził kilkanaście tygodni pracy przy układaniu instalacji. Model 3d i dokumentacja peszlowania pozwoliła Inwestorowi na eliminację przestojów związanych z planowaniem rozmieszczenia przebiegu instalacji oraz kolizjami peszlowania.
 

Efektywne zarządzanie informacjami: Wszystkie dane są przechowywane w jednej, aktualnej bazie danych, dostępnej dla wszystkich członków zespołu w czasie rzeczywistym.Klienci SRDK STUDIO widzą, że przechowywanie danych na dyskach sieciowych czy w chmurach typu Share Point jest obarczone dużą stratą czasu generowaną przez:

  • projektowanie, budowanie na podstawie przestarzałych bądź niezatwierdzonych opracowań,
  • szukanie najbardziej aktualnej wersji dokumentacji,
  • szukanie właściwych zestawień do zamawiania materiałów na budowę,
  • szukanie dokumentacji powykonawczej odwzorowującej elementy rzeczywiście wbudowane/ zamontowane na budowie.

Coraz więcej naszych Klientów decyduje się więc na o wiele bardziej efektywne pod względem sposobu przekazywania informacji rozwiązania, czyli platformy typu CDE. Można bowiem w nich wstępnie zdefiniować ścieżki obiegu dokumentacji, a także wyeliminować problem pracy na starych wersjach danego dokumentu (platformy same wersjonują dokumentację i plik dostępny na platformie jest zawsze aktualny-przy założeniu, że użytkownik go wgrał na platformę ;) )

Szybsze domknięcie sprzedaży obiektu dzięki dokumentacji BIM - przy sprzedaży budynków City Forum, dzięki BIM i posiadaniu modeli 3D Inwestor sprzedał nieruchomość w krótszym czasie, ponieważ nowy nabywca wiedział jak pracować na modelach BIM w istniejącym biurowcu i co może dzięki temu uzyskać na etapie eksploatacji budynku.

 

Lepsza komunikacja między uczestnikami projektu: Płynny przepływ informacji między architektami, inżynierami, wykonawcami i inwestorami to jedna z najważniejszych zalet technologii BIM. Widzimy to szczególnie poprzez porównanie specyfiki pracy  pomiędzy dwoma grupami Inwestorów, którzy do nas przychodzą. Współpracujemy bowiem z Inwestorami na wysokim poziomie zaawansowani BIMu, a także z Inwestorami początkującymi w BIM. Ci Klienci, którzy decydują się na wprowadzenie  platform  typu CDE do swojej organizacji mają o wiele sprawniejsza i bardziej transparentną komunikację w toku realizacji danej inwestycji. Przy dobrze ustawionych zasadach pracy z platformą CDE ograniczamy bowiem w procesie inwestycyjnym chaos informacyjny. Platforma wysyłą powiadomienia o zmianach statusu danej sprawy/uwagi/zapytania tylko do wskazanej grupy osób. 

Odpowiednio zarządzane procesy wymiany informacji w platformach typu CDE pozwalają na bieżąca kontrolę wszystkich spraw, weryfikację blokad przepływu informacji i podjęcie działań mających na celu jak najszybsze rozwiązanie problemu.

Część z platform typu CDE ma też możliwość prowadzenia koordynacji na modelu BIM, co znacznie przyspiesza wymianę informacji zwrotnej na każdym etapie inwestycji, a w efekcie końcowym przekłada się na wyższą efektywność procesu koordynacji. 

Platformy CDE są również świetną bazą danych o całej inwestycji, w której - przy dobrze ustawionych zasadach pracy - można się sprawnie poruszać nawet kilka lat po zakończeniu projektu.

Optymalizacja czasu realizacji projektu: Automatyzacja procesów i możliwość symulacji różnych scenariuszy skracają czas potrzebny na zaprojektowanie i budowę Inwestycji. Posiadając dobrze zamodelowane obiekty w BIM, można wykonać większą ilość analiz środowiskowych (jak działanie wiatru na budynki mieszkaniowe w kompleksach osiedlowych, jak warianty nasłonecznienia czy warianty przesłaniania danej inwestycji). Stosując natomiast zautomatyzowane metody prowadzenia koordynacji 3D można zredukować czas trwania koordynacji międzybranżowej.

 

Zwiększenie efektywności pracy: widzimy je w naszym biurze szczególnie we współpracy z Inwestorami, którzy decydują się na kompleksowe zastosowanie metodyki i narzędzi BIM w procesie inwestycyjnym. W tych projektach, gdzie nasi klienci pracują w oparciu o sparametryzowane modele 3D mamy mniej zapytań o zestawienia materiałów, dużo więcej zapytań o rozwiązania widoczne w 3D. JEśli Klient stosuje platformę typu CDE do wymiany informacji o modelu BIM, to zwiększona ilość zapytań nie wpływa znacząco na czas trwania koordynacji z Inwestorem. Jeśli natomiast inwestor zamawia tylko model BIM , a nie stosuje ani platformy typu CDE, ani platformy do koordynacji 3D, wówczas czas pracy wydłuża się zarówno po stronie projektanta jak i Inwestora.

Lepszą jakość projektów: Modele BIM są bowiem dokładniejsze i zawierają więcej informacji niż tradycyjne rysunki.

 Korzyści z technologii BIM dla Inwestorów

Technologia BIM jest obecnie kojarzona z narzędziami, które znacznie poprawiają możliwości projektowe i wpływają na wydajność budowy czy wartość inwestycji. Prawdą jest, że może ona przynosić też wiele korzyści samym inwestorom, np.:

Zwiększenie wartości metra kwadratowego terenu inwestycji poprzez optymalne projektowanie 3D budynku. Jednym z naszych większych sukcesów, które osiągnęliśmy w zespole SRDK Studio PRojekt dzięki BIM było zaprojektowanie budynku wzbogaconego o 1 kondygnację użytkową bez zmiany wysokości budynku i bez utraty komfortu użytkowników biurowca. Osiągnęliśmy to poprzez optymalizację przebiegu instalacji dzięki technologii modelowania 3D. Przy projektowaniu 2D nie bylibyśmy w stanie nawet zauważyć takiej możliwości. Modelowanie informacji o budynku w sposób trójwymiarowy ułatwia bowiem wizualizację i analizę projektu. Duża część osób pracujących z dokumentacją 2D ma problem z wyobrażeniem przestrzennym tego, co pokazuje dokumentacja płaska. Modelowanie 3D pozwala architektom SRDK Studio Projekt zwizualizować koncepcję Inwestycji już na etapie koncepcji architektonicznej. Zamiast płaskich rysunków, nasi Klienci już w początkowych fazach projektowania mają możliwość obejrzeć model przyszłego budynku, przeanalizować w 3D każdą kondygnację.  Dzięki temu  angażujemy Inwestorów w proces projektowy od samego początku. A nasi Klienci lepiej rozumieją kluczowe aspekty projektowania, które w kolejnych fazach przełożą się na koszty inwestycji.

Dobrze sparametryzowane (zawierające właściwe nazwy oraz włąściwe informacje, zgodne z wymaganiami albo Inwestora, albo projektanta) modele BIM pozwalają na wykonywanie symulacji i analiz, które pozwalają na optymalizację energetyczną, strukturalną i funkcjonalną obiektu czy też analizy LCA. W dobie  projektowania ekologicznego i dążenia do zero emisyjności przedsiębiorstw, dla Inwestorów  ten aspekt wykorzystania technologii BIM zaczyna mieć coraz większe znaczenie. Dlatego też w naszym biurze na zamówienie Inwestorów realizujemy modele 3D o bardzo dużym stopniu wysycenia parametrami, również tymi, które pozwalają właśnie na przeprowadzenie symulacji optymalizacyjnych.

Modele BIM są również źródłem informacji niezbędnej do sprawnego zarządzania wyrobami budowlanymi i ich dostawcami. Tworzenie rzetelnych tabel zestawień materiałowych umożliwia Inwestorom optymalny wybór dostawców wyrobów budowlanych. Mając właściwe ilości materiałów, można bowiem sprawnie dokonać wstępnych wycen nawet od kilku dostawców jednocześnie.

Regularnie aktualizowane modele, które odzwierciedlają wszelkie zmiany wprowadzane przez członków zespołu pozwalają na bieżące zarządzanie ryzykiem inwestycyjnym, w tym  dokładniejsze planowanie kosztów inwestycji.

Lepszą jakość projektówModele BIM są bowiem dokładniejsze i zawierają więcej informacji niż tradycyjne rysunki.

Integracja z systemami FM (a ang. facility management)

Wprowadzenie VR do szkoleń dla obsługi budynku ( w przypadku hoteli, fabryk, biurowców)

Do przygotowania takiego szkolenia technicznie potrzebne są:

  • gogle VR (np. Meta Quest 3, HTC Vive, Pico Neo);
  • komputery lub stacje robocze o odpowiednich parametrach;
  • kontrolery ruchu i stacje bazowe (jeśli korzystamy z bardziej zaawansowanych gogli);
  • stabilne i szybkie połączenie internetowe.

Koszty szkoleń z obsługi budynku są bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od tego czy Inwestor będzie inwestować we własny sprzęt, czy wynajmie firmę posiadająca google VR. 

  • Meta Quest 3 128 GB: około 2 454,89 PLN (styczeń 2025)
  • Meta Quest 3 512 GB: około 2 699,00 PLN (styczeń 2025)

Budżetową wersją szkoleń jest wykonanie szkolenia w oparciu o model 3D z poziomu komputera, gdzie pracownik szkoli się spacerując po modelu BIM/ modelu 3D z użyciem myszy.

 

 Korzyści z BIM dla branży budowlanej

branży budowlanej BIM powoli staje się standardem, który znacząco wpływa na sposób realizacji projektów. Dzieje się tak dlatego, że branżę budowlaną cechuje coraz większa kompleksowość i wyższe wymagania dotyczące jakości oraz efektywności. I właśnie te wymagania pomaga zaspokoić generalnym wykonawcom BIM, np.:

Modelowanie informacji o budynku w sposób trójwymiarowy, ułatwia wizualizację i analizę projektu. Modelowanie 3D pozwala od razu zobaczyć efekt końcowy jaki mają osiągnąć pracownicy budowy. Analiza modeli 3D przed rozpoczęciem prac z budowaniem skomplikowanych geometrii, montażem  ciągów instalacji w kondygnacjach technicznych pozwala na odpowiednie dopracowanie prac montażowych i uniknięcie przestojów pracy. Generalni wykonawcy, z którymi współpracuje SRDK Studio, zamawiają modele 3D, które są dokładnie analizowane jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Kierownicy budów oraz Inspektorzy Nadzoru Inwestorskiego są zaangażowani do ich weryfikacji pod kątem problemów wykonawczych. Jeśli informacja zwrotna  po takiej weryfikacji wskazuje na konieczność zmiany założeń projektowych, są one wprowadzane do projektu i modeli za dodatkową opłatą, która i tak jest dla Inwestora niższa niż koszty przestojów, które by ponosił, gdyby modyfikacja projektu była wykonywana w trakcie trwania budowy.

Lepsza współpraca między uczestnikami projektu: Wszyscy mają dostęp do tych samych informacji, i mogą mieć dostęp do tych informacji w czasie rzeczywistym, co redukuje ryzyko nieporozumień. Ta lepsza współpraca, podobnie jak u Inwestorów, uzyskiwana jest poprzez użycie platform typu CDE.

Zwiększenie produktywności: Automatyzacja wielu zadań związanych z harmonogramowaniem robót na budowie, rozliczaniem podwykonawców, pozwala zaoszczędzić czas na samodzielne wykonywanie tabel i zestawień oraz skupić się na rozwiązywaniu bieżących nieprzewidzianych sytuacji na budowie. Modele 3D projektowe pozwalają na tworzenie trójwymiarowych harmonogramów 4D służących do planowania realizacji poszczególnych etapów stanu surowego danego obiektu. A także umożliwiają weryfikację postępu prac na budowie.

Poprawę bezpieczeństwa: Lepsze planowanie i symulacje pomagają unikać potencjalnych zagrożeń na placu budowy. Szczególnie gdy w modelu 3D generalny wykonawca wykonuje planowanie i monitoring montażu zabezpieczeń.

Wyższa jakość zarządzania kosztami i harmonogramem: Ułatwia prognozowanie kosztów i czasu realizacji, co pozwala na lepsze planowanie budżetu i terminów

Wprowadzenie AR na budowę pozwala na interaktywną wizualizację i nałożenie modelu 3D na obraz rzeczywisty, co pozwala lepiej zrozumieć projekt  przez wykonawców i na przykład pozyskać zdalne wsparcie ekspertów. Może być również wykorzystywana do szkoleń  pracowników na budowie

Wprowadzenie VR na budowę na przeprowadzenie symulacji różnych scenariuszy budowy, co ułatwia identyfikację potencjalnych problemów i ryzyk.

Ze względu na to, że technologia BIM przynosi coraz więcej namacalnych dowodów na swoją skuteczność i rentowność, coraz więcej przedsiębiorstw w branży budowlanej inwestuje w technologię BIM.

Building Information Modeling

W SRDK Studio Projekt widzimy, że Building Information Modeling to przyszłość budownictwa. Modelowanie informacji o budynku pozwala na tworzenie cyfrowych reprezentacji, które są nie tylko trójwymiarowe ( co bardziej przemawia do osób oglądających), ale również zawierają bogate dane dotyczące wszystkich aspektów obiektu i dzięki temu mogą być podstawą gigantycznej i co najważniejsze aktualnej bazy danych o Inwestycji. Modele BIM wraz z platformami CDE stają się bowiem centralnym punktem odniesienia dla wszystkich uczestników projektu.

BIM zapewnia:

Współpracę w czasie rzeczywistym: Zmiany wprowadzane przez jednego użytkownika w modelach 3D są natychmiast widoczne dla innych osób pracujących na tym modelu.

Redukcję kosztów i czasu: Dzięki możliwości przeprowadzania symulacji i analizy różnych wariantów bez konieczności fizycznego testowania.

Poprawę jakości projektówProjektanci mogą łatwo identyfikować i rozwiązywać problemy już od koncepcji. W odniesieniu natomiast do “niebimowej” metody pracy po prostu na etapie projektowania projektanci mogą rozwiązać zdecydowana większość problemów kolizji międzybranżowych, co bez BIM było trudne do uzyskania i kończyło się zwykle kosztami  przestojów budowy lub napraw.

Zalety stosowania BIM w codziennej pracy są nie do przecenienia. Technologia ta pozwala na stworzenie bardziej efektywnych, bezpiecznych i zrównoważonych obiektów. Pozwala również zwiększyć bezpieczeństwo na budowie i wydajność procesu wznoszenia budynków.

Podsumowanie

Wdrożenie technologii BIMbranży budowlanej niesie ze sobą liczne korzyści, które wpływają na cały proces inwestycyjny, a arcitekci są jednym z wielu beneficjentów BIM. Korzyści z BIM obejmują nie tylko aspekty techniczne, ale również ekonomiczne i organizacyjne. Wykorzystanie BIM pozwala na lepsze planowanie, projektowanie i realizację inwestycji, co przekłada się na sukces zarówno dla architektówprojektantów konstrukcji, instalacji, jak i inwestorów.

Dzięki Building Information Modeling, branża budowlana może sprostać wyzwaniom współczesnego świata, takim jak zrównoważony rozwój, efektywność energetyczna czy cyfryzacja procesów. Technologia BIM to nie tylko narzędzie, ale również filozofia działania, która zmienia sposób myślenia o projektowaniu i budowie obiektów.

Zalety technologii BIM są widoczne na każdym etapie realizacji projektu, od analizy wymagań planu zagospodarowania  przestrzennego na  etapie koncepcji, poprzez projektowanie, aż po budowę i eksploatację. Modelowanie informacji o budynku staje się standardem, który rewolucjonizuje branżę budowlaną i otwiera nowe możliwości dla wszystkich uczestników projektu


Udostępnij ten artykuł

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie

Dołącz do naszego newslettera

SRDK STUDIO
PROJEKT sp. z.o.o.

ul. K. Liskego 7

50-345 Wrocław

NIP: 898-19-48-894

REGON: 932285596

© 2025 SRDK Studio Projekt