Udanej majówki życzy zespół SRDK STUDIO!

Pomiary terenowe w połączeniu z mapami hałasu, to trzeba wykonać!

08.04.2025

pomiary akustyczne przed inwestycją.png

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 października 2023 r. wprowadziło obowiązek sporządzania szczegółowej analizy rozwiązań akustycznych jeszcze na etapie projektu budowlanego. Zgodnie z nowo dodanym § 23 pkt 4a, inwestor musi przedstawić informacje o poziomie hałasu zewnętrznego, wymaganej izolacyjności akustycznej przegród oraz zastosowanych wyrobach budowlanych.

Udostępnij ten artykuł

Poznaj Nas!

Nowy przepis zobowiązuje projektantów do przeprowadzenia szczegółowej analizy rozwiązań akustycznych już na etapie projektu. Zabezpiecz inwestycję od strony formalnej i zapewnij komfort przyszłym użytkownikom, spełniając nowe wymagania z § 23 pkt 4a.

Kontakt

Pomiary terenowe w połączeniu z mapami hałasu to klucz do pełnego poznania akustyki przyszłej inwestycji.

W akustyce budowlanej szczególnie istotne jest rzetelne określenie warunków dźwiękowych w otoczeniu jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Mapy hałasu bazują na modelach matematycznych oraz danych statystycznych i dają ogólny pogląd na to, jak rozkłada się poziom hałasu w danej okolicy. Jednak żeby w pełni uwzględnić specyfikę terenu (zabudowę, ukształtowanie terenu czy lokalne warunki pogodowe), niezbędne są pomiary terenowe.

Oto przykładowe rodzaje pomiarów terenowych, które warto przeprowadzić przed rozpoczęciem prac budowlanych:

1.Pomiary hałasu komunikacyjnego

Mierzy się poziomy LAeq (ekwiwalentny poziom hałasu), maksymalne (LAmax) i minimalne (LAmin), uwzględniając ruch drogowy, kolejowy czy lotniczy

2.Pomiary hałasu tła (ambient)

Analiza poziomów dźwięku w różnych porach dnia i nocy, co pozwala określić tzw. stały poziom tła oraz specyficzne źródła hałasu (np. zakłady przemysłowe).

3. Badania częstotliwościowe

Rozbicie sygnału na różne zakresy częstotliwości (niskie, średnie, wysokie) w celu dokładnej identyfikacji, które pasma dźwięku mogą być najbardziej uciążliwe.


4.Pomiary wibroakustyczne

Szczególnie ważne w rejonach, gdzie występują intensywne źródła drgań (ruch kolejowy, maszyny). Pozwalają określić wibracje przenoszone przez grunt i potencjalny hałas strukturalny.

Połączenie wyników tych badań z danymi z map hałasu daje najbardziej wiarygodny obraz istniejących warunków akustycznych. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie dalszych kroków projektowych i wykonawczych do realnych potrzeb inwestycji – od zastosowania odpowiednich materiałów po rozlokowanie budynku w taki sposób, by ograniczyć przenikanie hałasu do wnętrza.

W efekcie jako  inwestor zyskujesz pewność, że prace zostaną właściwie zaplanowane i przeprowadzone, co przekłada się na minimalizację kosztów ewentualnych poprawek oraz zapewnienie komfortu akustycznego użytkownikom przyszłego obiektu.

My w SRDK STUDIO przywiązujemy szczególną wagę to tego etapu. 

 


Udostępnij ten artykuł

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie

Dołącz do naszego newslettera

SRDK STUDIO
PROJEKT sp. z.o.o.

ul. K. Liskego 7

50-345 Wrocław

NIP: 898-19-48-894

REGON: 932285596

© 2025 SRDK Studio Projekt