Biurowiec swoją bryłą wpływa na otoczenie – zarówno na środowisko społeczne jak przyrodnicze. Dobrze zaprojektowane budynki biurowe w centrum miast zazwyczaj uzupełniają tkankę istniejącej zabudowy i domykają osie widokowe. Zadaniem urbanistyczno-architektonicznym jest zaprojektowanie takiej interwencji, która podniesie jakość życia w najbliższej okolicy.
Wskazane dzisiaj, a zapewne obligatoryjne w niedalekiej przyszłości, są rozwiązania podyktowane przez ekologię:
- projektowanie kształtu, złożoności bryły budynku i usytuowanie względem stron świata zapewniające niskie zapotrzebowanie energetyczne
- jasne elewacje i białe dachy, które odbijają promieniowanie słoneczne dzięki czemu budynek się nie nagrzewa i nie oddaje ciepła po obniżeniu temperatury otoczenia zapobiegając efektowi miejskiej wyspy ciepła;
- zastosowanie odnawialnych źródeł energii;
- intensywna obecność roślin – wertykalnych i tradycyjnych, również tych kwitnących;
- dobór energooszczędnych materiałów, urządzeń i technologii.
Istotne jest projektowe promowanie rozwiązań, które wywołują pozytywne zachowania użytkowników np. wyeksponowana klatka schodowa sprawia, że windy są rzadziej wybierane.
O klasie budynku biurowego świadczy też jego lokalizacja, atrakcyjna na miarę klasy A to ta, która jest w bardzo dobrze ugruntowanej strefie biurowej, świetnie skomunikowana i z różnorodnymi funkcjami dodatkowymi.