Projekty biurowców
Projektowanie przestrzeni biurowych z SRDK Studio:
_____ doświadczenie w projektowaniu obiektów biurowych
klasy A
_____ projektowanie i opracowanie dokumentacji certyfikacyjnej
_____ rozwiązania energooszczędne
_____ 135 000 m2 zrealizowanych powierzchni biurowych
Przestrzenie biurowe w zmiennej rzeczywistości
Klasyfikacja obiektów biurowych pozwala na określenie wyraźnych różnic między klasami budynków A, B i C, co jest korzystne dla deweloperów, funduszy, najemców i projektantów. Obecnie projektowanie obiektów biurowych stanowi dla architektów duże wyzwanie. Dostępność nowych technologii, oczekiwania użytkowników, świadomość i podejście inwestorów zmieniają się bardzo dynamicznie. Podobnie jak otaczająca nas rzeczywistość społeczna czy ekonomiczna – dzisiaj ogromne znaczenie ma bezpieczeństwo sanitarne, system wymiany powietrza, łatwość dostosowania przestrzeni do nowych potrzeb użytkowników, wielofunkcyjność. Ważną wytyczną jest projektowanie obiektów z uwzględnieniem warunków klimatycznych z dbałością o zrónoważony rozwój.
Projektowanie biurowców w kontekście
Biurowiec swoją bryłą wpływa na otoczenie – zarówno na środowisko społeczne jak przyrodnicze. Dobrze zaprojektowane budynki biurowe w centrum miast zazwyczaj uzupełniają tkankę istniejącej zabudowy i domykają osie widokowe. Zadaniem urbanistyczno-architektonicznym jest zaprojektowanie takiej interwencji, która podniesie jakość życia w najbliższej okolicy.
Wskazane dzisiaj, a zapewne obligatoryjne w niedalekiej przyszłości, są rozwiązania podyktowane przez ekologię:
- projektowanie kształtu, złożoności bryły budynku i usytuowanie względem stron świata zapewniające niskie zapotrzebowanie energetyczne
- jasne elewacje i białe dachy, które odbijają promieniowanie słoneczne dzięki czemu budynek się nie nagrzewa i nie oddaje ciepła po obniżeniu temperatury otoczenia zapobiegając efektowi miejskiej wyspy ciepła;
- zastosowanie odnawialnych źródeł energii;
- intensywna obecność roślin – wertykalnych i tradycyjnych, również tych kwitnących;
- dobór energooszczędnych materiałów, urządzeń i technologii.
Istotne jest projektowe promowanie rozwiązań, które wywołują pozytywne zachowania użytkowników np. wyeksponowana klatka schodowa sprawia, że windy są rzadziej wybierane.
O klasie budynku biurowego świadczy też jego lokalizacja, atrakcyjna na miarę klasy A to ta, która jest w bardzo dobrze ugruntowanej strefie biurowej, świetnie skomunikowana i z różnorodnymi funkcjami dodatkowymi.
Projektowanie obiektów biurowych – wczoraj i dziś
Projektowanie biurowców przeszło ewolucję. Od systemu gabinetowego, obszernych sekretariatów, sal konferencyjnych o stałym umeblowaniu, stołówek, długich korytarzy z niedużymi pokojami pracowników po dzisiejsze przestrzenie agile, mobilne sprzęty, łatwo aranżowane przestrzenie do pracy i różnorodne udogodnienia. W dynamicznie rozwijającym się świecie zmiany są jednak konieczne.
Dziś standardem są sale do odpoczynku i pracy kreatywnej, pokoje do pracy cichej, siłownie dla pracowników. Koszt takiego zaaranżowania przestrzeni nie jest bardzo wysoki – szczególnie biorąc pod uwagę korzyści, jakie wynikają z pracy w komfortowym biurze. Z drugiej strony popularne są hot deski i praca hybrydowa.